Yedekleme Çözümleri

Yedekleme Çözümleri

Yedekleme verilerin herhangi bir sebepten ötürü zarar görmesi durumunda kurumunuzun geçmişini koruyan bir çözümdür. Bir sebepten ötürü verilerin kaybolması kuruma ciddi zararlar verecektir.

Bu zararlar verilerin tekrar oluşturulması süresince yaşanacak zaman ve iş gücü kaybı dolayısıyla da para kaybıdır. Bu verinin boyutu ne kadar büyükse kayıp da o denli fazla olacaktır. Veri yedeklemesi olmayan bir sisteme sahip olmak bir kurum için yüksek risk faktörüdür.

Kurumun yedekleme çözümünü edinmeden önce ihtiyaca yönelik bir yedekleme politikası belirlemesi gereklidir. Bu politikayı ancak alanında uzman kişiler kurum yöneticileri ile ortak çalışma yaparak belirlediğinde kurum için en etkin yedekleme çözümü belirlenebilir.

Veri yedekleme türlerinden kısaca bahsetmek gerekirse bunlar tam yedekleme, fark yedekleme ve artan yedekleme olarak üç temel gruba ayrılabilir.  Tam yedekleme, tüm verinin kopyasının alınması ve bir veri kaybı durumunda çok hızlı bir şekilde kaybolan verinin geri çekilmesidir. Fark yedekleme, en son alınan yedekle yedeklemenin yapıldığı tarih arasındaki farkın bulunarak yedeklenmesidir.

Tam yedeklemeye göre veriyi çekerken daha yavaş, yedekleme esnasında daha hızlıdır ve tam yedeklemeye göre daha az alana ihtiyaç duyar.  Artan yedekleme ise yedekleme türünden bağımsız olarak sadece son değişiklikleri yedeklemeye yöneliktir. İşlem süresi son derece kısadır fakat yedeği geri çağırmak gerektiğinde tam yedek ve artan yedeklere ihtiyaç vardır. İşte tüm bu yedekleme çözümlerinden kurumunuz için en etkili çözüm Algoritma bilişim’in uzman ekibi ile yapacağınız fikir ortaklığı sayesinde size sunulacaktır.