Yapısal Kablolama

Yapısal Kablolama

Kurumunuzda ki ağ sistemlerinizin hızlı ve problemsiz çalışması için ağ kablolaması çok önemlidir.

Çoğunlukla bu nokta fazla önemsenmediğinden sistemde kullanılan cihazlar ne kadar yeterli de olsa yapının tümü işini hakkıyla yerine getirememekte ve sonraki aşamalarda oldukça ciddi problem ve maliyetler ortaya çıkabilmektedir. Sistemde bir çökme yaşanmasa da ağır aksak çalışma ve bağlantılarda kopmaların çoğunluğu mühendislik esaslarına uymadan yapılan kablolamalar nedeniyle gerçekleşmektedir.

Bu sebepten kablolama altyapısı ilk aşamadan iyi tasarlanıp doğru çalışılmalı ve yıllarca sürecek kullanımın önü açık tutulmalıdır.

Bu tip kablolamalarda dikkat edilecek birçok faktörden bazıları şöyle sıralanabilir:

  • Kablolar ortama ve ihtiyaca göre UTP, STP veya Fiber olarak belirlenmedir.
  • Kullanılacak kablolar CAT5, CAT6 standartlarına uymalıdır.
  • Son kullanıcıya ulaştırılan kablo ucu data prizlerinde sonlandırılmalıdır. Kabloların diğer uçları ise sistem odalarında patch panellerde düzgün bir şekilde işlenmelidir.
  • Data prizleri, kullanıcı bilgisayarları ve patch paneller ile HUB arasındaki bağlantılar patch kablolar ile sonlandırılmalı ve ortaya çıkabilecek olası aksaklıklarda hata tespiti ve giderilmesinin hızlı bir şekilde olması sağlanmalıdır.
  • Veri ve telefon kablolama projelerinde mutlaka elektrik kablolama altyapısı incelenmeli ve bilgisayar sistemleri için ayrı bir topraklı hat ve hatta UPS hattı oluşturulmalı, bu yolla olası elektrik arızalarının önüne geçilmelidir.